Welcome to the Wyoming State Science Fair

Important Dates & Times

Save the Date:

The 2017 Wyoming State Science Fair will be March 5-7, 2017 at the Wyoming Union on the University of Wyoming Campus in Laramie, WY 

 

Congratulations to everyone who participated in the 2016 Wyoming State Science Fair!  Your work was impressive and the competition was fierce.  

 

2016 Wyoming State Science Fair Results

Category Awars Winners:

The category of Animal Sciences

Junior Division

                3rd Place: Samantha Rogaczewski, Holy Name Catholic School

                2nd Place: Jaynee Hunt and Kodie Hammer, Big Piney Middle School

                1st Place: Todd Paisley, Wheatland Middle School

 

Senior Division

                2nd Place: Kaden Malm, Southeast High School

                2nd Place: Colten Curtis, Meeteetse High School

                1st Place: Jamey Olson, Meeteetse High School

 

 

The category of Behavioral & Social Sciences

Junior Division

                3rd Place: Brock Tamlin, Wheatland Middle School

                2nd Place: Ellie Jones, Lander Middle School

                1st Place: Reese Noble, Pinedale Middle School

 

Senior Division

                3rd Place: Sheridan Pragnell, Southeast High School

                2nd Place: Kassie Smith & Katherine Couthers, Southeast High School

                1st Place: Fiachra Rottinghaus, Lander Catholic Homeschool

 

The category of Biochemistry/Cellular & Molecular Biology/Bioinformatics & Computational Biology

Junior Division

                3rd Place: Destiny Beaman & Morgan Ekwall, Southeast Schools

                2nd Place: Loren Mann, Wheatland Middle School

                1st Place: Ahlena Islam, Laramie Junior High School

 

Senior Division

                3rd Place: Cole Burbank

                2nd Place: Anna Savage

                1st Place: Ali Stark

 

The category of Biomedical & Health Sciences

Junior Division

                3rd Place: Chloe Smith

                2nd Place: Bryce Salzman

                1st Place: Arundathi Nair

 

Senior Division

                3rd Place: Marilissa Chavarria, Meeteetse High School

                2nd Place: Julianne Carlson, Greybull High School

                1st Place: Arely Payan, Southeast High School

 

The category of Chemistry

Junior Division

                3rd Place: Jasper Sulllivan, Poison Spider School

                2nd Place: Hannah Smithson, Lander Middle School

                1st Place: Carley Jo Motsick, Big Horn Middle School

 

Senior Division

                3rd Place: Julia Roberts, Greybull High School

                2nd Place: Megan Logan, Newcastle High School

                1st Place: Courtney Rainbolt, Newcastle High School

 

The category of Earth & Environmental Sciences

 

Junior Division

                3rd Place: Carly Craig, Big Horn Middle School

                2nd Place: Grace Davis, Pinedale Middle School

                1st Place: Ryan Edinger, Lander Middle School

 

Senior Division

                3rd Place: Bailey Lacey, Newcastle High School

                2nd Place: Dante Sylvester, Greybull High School

                1st Place: Sierra Spears, Lingle-Ft. Laramie High School

 

The category of Energy & Transportation

 

Junior Division

                3rd Place: Jacob McIntyre, Tongue River Middle School

                2nd Place: Sierra Lloyd, Lander Middle School

                1st Place: Ethan Adkins, Pinedale Middle School

 

Senior Division

 

                3rd Place: Kameron Evans, Little Snake River High School

                2nd Place: Mason Werbelow, Greybull High School

                1st Place: Landen Fuller, Lingle-Ft. Laramie High School

 

The category of Engineering Design & Innovation

 

Junior Division

                2nd Place: Haley Rutsch, Pinedale Middle School

                1st Place: Dulce Carroll, Sheridan Junior High School

 

Senior Division

                3rd Place: Hope Prestrud, Little Snake River High School

                2nd Place: Benjamin Conklin, Buffalo High School

                1st Place: Darbi Schlenker, Meeteetse High School

 

The category of Environmental Management

 

Junior Division

                3rd Place: Nora Legerski & Maggie Majhanovich, Pinedale Middle School

                2nd Place: Zoe Griffin, Pinedale Middle School

                1st Place: Jamie Wardell & Raegen Harnish, Wheatland Middle School

 

Senior Division

                2nd Place: Shelby Schainost, Southeast High School

                1st Place: Eduardo Burgos, Greybull High School

 

The category of Materials & Consumer Sciences

 

Junior Division

                3rd Place: Sydney Mondorf, Lander Middle School

                2nd Place: Megan Anspach, Pinedale Middle School

                1st Place: Jennifer Bautz, Lander Middle School

 

Senior Division

                1st Place: Kylie Carson, Southeast High School

 

 

 

The category of Microbiology

Junior Division

                3rd Place: Ross Anderson, Lander Middle School

                2nd Place: Francisco Gallegos, Holy Name Catholic School

                1st Place: Jacobi Hibbert, Big Piney Middle School

 

Senior Division

                1st Place: Jannel Mead, South High School

                2nd Place: Megan Kenney, Newcastle High School

                3rd Place: Merik Votaw, Meeteetse High School

 

The category of Physics/Astronomy/Planetary Sciences

 

Junior Division

                3rd Place: Kathryn Moran, Sheridan Junior High School

                2nd Place: Cade Relaford, Sheridan Junior High School

                1st Place: Forrest Cole, Wheatland Middle School

 

Senior Division

                3rd Place: Blayn Hejduk, Newcastle High School

                2nd Place: Allison Gross, Torrington High School

                1st Place: Woodrow Gamboa, Laramie Junior High School

 

The category of Plant Sciences

Junior Division

                3rd Place: Gage Brown, Wheatland Middle School

                2nd Place: Katelin Rogaczewski, Holy Name Catholic School

                1st Place: Coleter Mount, Wheatland Middle School

 

Senior Division

                3rd Place: Skyler Holmquist, Little Snake River High School

                2nd Place: Anna Schmick & Kaci Schmick, Southeast High School

                1st Place: Emma Mercer, Greybull High School

 

The category of Robotics/Computer/Mathematical Sciences

Junior Division

                3rd Place: Morgan Smith, Holy Name Catholic School

                2nd Place: Robert McMinn, Cody Middle School

                1st Place: Hailey Wehri, Newcastle Middle School

 

Senior Division

                3rd Place: Cindy Perez, Greybull High School

                2nd Place: Emily Sandoval, Newcastle High School

                1st Place: Qingfeng Li, Laramie Junior High School

 

Eight extraordinary junior division students have been nominated to participate in the Broadcom Masters competition:

 

Todd Paisley, Wheatland Middle School

Ahlena Islam, Laramie Junior High School

Loren Mann, Wheatland Middle School

Bryce Salzman, Meeteetse School

Chloe Smith, Newcastle Middle School

Arundathi Nair, Laramie Junior High School

Jakobi Hibbert, Big Piney Middle School

Megan Anspach, Pinedale Middle School

 

Six exceptional senior division students will represent Wyoming at the 2016 International Science and Engineering Fair in Phoenix, Arizona this May.

 

The two qualifying students from the Northern Wyoming Regional Fair are: Dante Sylvester, Greybull High School  and Ky Sorensen, Greybull High School.

 

The four qualifying students from the Wyoming State Science Fair are:

Darbi Schlenker, Meeteetse High School

Jennel Mead, South High School

Qingfeng Li, Laramie Junior High School

Woodrow Gamboa, Laramie Junior High School

 


 

The American Institute for Aeronautics and Astronautics is the world’s largest technical society dedicated to the global aerospace profession.   Award winners received an Arduino Kit and a 1-year student membership to the AIAA.  

Senior Division:

1st Place - Benjamin Conklin, Buffalo High School

 2nd Place - Sierra Spears, Lingle-Ft. Laramie High School

 

 Junior Division:

 1st Place – Dulce Carroll, Sheridan Junior High School

 2nd Place – Zachary Benshoof, Newcastle Middle School

 

 The American Meteorological Society is the nation’s premier scientific and professional organization promoting and disseminating information about the atmospheric, oceanic, and hydrologic sciences. AMS recognizes four students for their creative scientific endeavors in the areas of atmospheric and related oceanic and hydrologic sciences.  Awardees received a certificate and their names may be published in the Bulletin of the American Meteorological Society.    

 

The awardees are: 

      Flint Hossfeld, Newcastle High School

      Blayn Hejduk, Newcastle High School

      Carly Craig, Big Horn Middle School

      Jenna Hoobler, Saddle Ridge Elementary School

 

The American Psychological Association is the largest scientific and professional organization representing psychology in the United States.  They recognize a student who has conducted outstanding research in psychological science.

 The awardee is: Fiachra Rottinghaus, Lander Catholic Home School

 

Society of American Military Engineers (SAME) Frontier Post recognizes noteworthy achievements concerning or related to technical solutions to critical infrastructure problems.  Each winner received a messenger bag and a certificate.

 This year’s junior division award goes to: Ethan Adkins, Pinedale Middle School

 The senior division award goes to: Mason Werbelow, Greybull High School

 

The United States Air Force award winners are:

      Dulce Carrol, Sheridan Junior High School

      Kyland Fuller, Lingle-Ft. Laramie Junior High School

      Forrest Cole, Wheatland Middle School

      Landon Fuller, Lingle-Ft. Laramie High School

      Mason Werbelow, Greybull High School

      Darby Schlenker, Meeteetse High School

 

The Anne Wolff Science Special Award is presented in memory of Anne Wolff, LCCC faculty, former director of the Southeast Regional Science Fair, and life-long supporter of science fairs.  The award recognizes a junior or senior division project that demonstrates originality, creative thinking, resourcefulness, and commendable scientific achievement.

 

The Anne Wolff Science Special Award goes to: Jenell Mead, South High School in Cheyenne, WY

 

The Association for Women Geoscientists is an international organization devoted to enhancing the quality and level of participation of women in geosciences and to introduce girls and young women to geoscience careers.  The Association of Women Geoscientists special awards go to female students whose projects exemplify high standards of innovativeness and scientific excellence in the geosciences. 

 

The recipient of this award is: Laura Chord, Newcastle High School

 

Intel Corporation recognizes the importance of encouraging increased participation in computer science, one of today’s fastest growing fields and an important source of innovation for the 21st century. The Intel Excellence in Computer Science Award goes to the best computer science project at the fair.    This $200 award goes to: Qingfeng Li, Laramie Junior High School

 

The Laramie Rivers Conservation District recognizes exemplary projects that address natural resource conservation issues.  Presenting the awards is Laramie Rivers Conservation District Director, Tony Hoch.

 

The four recipients of the LRCD cash awards are:

      Atalie Thatch, Lander Middle School

      Jamie Wardell & Raegen Harnish, Wheatland Middle School

      Isabel Mitchelson, Pinedale Middle School

      Eduardo Burgos, Greybull High School

 

NASA Earth System Science Award goes to: Mason Werbelow, Greybull High School

 

The mission of the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) is “to understand and predict changes in climate, weather, oceans and coasts, To share that knowledge with others, and To conserve and manage coastal and marine ecosystems and resources.”  NOAA presents a certificate and medallion to two individuals whose research emphasizes the NOAA mission.

 These individuals are:

      Carly Craig, Big Horn Middle School

      Jenna Hoobler, Saddle Ridge Elementary School

 

National Center for Atmospheric Research and the Computational and Informational Systems Laboratory Special Awards are presented to projects displaying excellence in the Computer Science/Mathematics and Geoscience categories in both junior and senior divisions.  Each winner receives a certificate of achievement, medal and a cash prize of $50 for junior division and $100 for senior division. 

The winners of the Computer Science/Mathematics awards are:

      Emily Sandoval, Newcastle High School

      Hailey Wehri, Newcastle Middle School

 

The winners of the Geoscience awards are:

      Dante Sylvester, Greybull High School

      Greg Logsdon, Southeast High School

 

Two projects from this fair have been nominated to compete in the GENIUS Olympiad, an international high school project competition focusing on environmental issues.

 The two recipients are:

      Eduardo Burgos, Greybull High School

      Mason Werbelow, Greybull High School

 

In an ongoing effort to promote the importance of studies of Wyoming ecosystems and studies of the ecological impacts of development, the Power River Basin Resource Council presents several awards.

        The Bill Barlow Memorial Youth in Conservation Awards at the Wyoming State Science Fair are monetary awards presented in the memory of a great rancher and conservationist who was also a founding member of the Powder River Basin Resource Council -- Bill Barlow.   This award goes to: Maggie Majhanovich & Nora Legerski, Pinedale Middle School.

        Powder River Basin Resource Council Award for Energy Conservation and Renewable Energy is a monetary award for studies of renewable energy, energy conservation and energy efficiency.  The recipient is: Landen Fuller, Lingle-Ft. Laramie High School.

 

The Society for In Vitro Biology presents a certificate to the two most outstanding 11th grade students whose research is in plant or animal in vitro biology or tissue culture.

 

This year’s recipients are:

     Julianne Carlson, Greybull High School

     Anna Savage, Greybull High School

 

Stockholm Junior Water Prizes recognize outstanding water-related research done at the high school level.  Recipients of this award are encouraged to apply for the next level of competition by completing an application and submitting a research paper. 

 

The two winners this year are: 

      Colten Curtis, Meeteetse High School

      Tyler Englehart, Little Snake River Valley High School

 

The University of Wyoming Department of Anthropology offers two $50 awards, one in the junior division and one in the senior division, to students whose projects address a topic of interest and relevance to one of the major anthropological research fields of archaeology, cultural anthropology, linguistic anthropology, or biological anthropology.

 

The junior division winner is: Katie Magera, Holy Name Catholic School

The senior division winner is: Marilissa Chavarria, Newcastle High School

 

UW Department of Statistics junior division awards go to:

      Kaleb Peterson, Wheatland Middle School

      Zane Pharris, Greybull Middle School

      Darby Downham, Sunrise Elementary School

 The senior division awards go to:

      Dante Sylvester, Greybull High School

      Shelby Schainost, Southeast High School

      Bailey Lacey, Newcastle High School

 

University of Wyoming Geology Museum awards go to students whose projects enhance our knowledge and understanding of Wyoming’s geology and paleontology. Each student receives a 3D printed model of a fossil in the UW Geology Museum Collections.  Presenting the award is the museum and collections manager, Dr. Laura Vietti.

 

The junior division winner is: Ryan Edinger, Lander Middle School

 The senior division winner is: Bailey Lacey, Newcastle High School

 

The U.S. Metric Association recognizes a student whose project involved quantitative measures and correctly used units of the SI metric system for those measures.    The recipient of this award is: Nicholas Aasby.

 

The Wyoming Mining Association Russ Beamer Scholarships go to:

      Eduardo Burgos, a sophomore at Greybull High School

      Dante Sylvester, a junior at Greybull High School.

 

Wyoming NASA Space Grant Consortium presents special monetary awards to students conducting and presenting excellent research on a topic of interest to NASA and Space Grant.  

 

The students receiving these awards are:

      Campbell Grabow – The Effect of Different Conductor Lengths on the Intensity of a Light Bulb 

      Todd Paisley  – Baling Twine:  Unraveling the mystery measuring the digestibility of different types of baling twine

      Hailey Wehri  – Little Bo Peep Lost Her Sheep, Used GPS to Find Them

      Emmet Schuman  –  Burned or Knot

      Forrest Cole  –  Radar Waves

      Robert McMinn – W.A.L.T.E.R.  Wall Avoiding Learning Tool Educational Robot

      Tori Newton –  Does Wifi Rot Your Brain? 

      Sierra Spears – Gravity A Force Mistaken?  A Study of Gravitational Variations due to Altitude & Latitude 

 

 

 

Emma Mercer –  Antibacterial Activity Associated with Juglans nigra Extracts from Polar and Non-Polar Solvents

 

The Verizon Sustainable Development Awards are for projects that have principles and technical innovations that offer the greatest potential for increasing our ability to grow environmentally friendly and socially responsible businesses.

 

The two recipients of these awards are:

      Eduardo Burgos, Greybull High School

      Ethan Adkins, Pinedale Middle School

 

Rocky Mountain Water Environmental Association Awards go to:

                Sera Glass, Torrington Middle School

                Merik Votaw, Meeteetse High School

                Tyler Engelhart, Little Snake River School

                Mikhala Scovil & Kieran Burns, Laramie Junior High School

 

“Energy in the West” Essay Contest Winners are:

                Middle School: Carey Barendsen, Laramie Home School

                High School: Sierra Spears, Lingle-Ft. Laramie High School

 

Wyoming State Science Fair T-Shirt and Button Logo Design Contest winners are:

                1st place: Sierra Spears, Lingle-Ft. Laramie High School

                2nd place: Ethan Harris, Noah Webster Christian School

                3rd place: Wyatt Derr, Noah Webster Christian School

 

Wyoming State Science Fair ‘Fun Awards’:

 

For the best use of statistics by a junior division student, a caribiner keychain goes to Syaylee Curren.

 

For the best use of technology to collect data by a junior division student, a frisbee, clip and catalog from Fisher Science Education goes to Isabella Lungren.

 

For the most original research question by a junior or senior division student, a desk lamp goes to Todd Paisley.

 

A notebook for the most readable display board by either a junior or senior division student goes to Chloe Smith.

 

A set of mini-fresbees and pencils go to the display that has the clearest explanation of procedures.  This award went to Brianna Reeves.

 

A Nalgene water bottle for goes to Gavin Hornberger for research that is most likely to have a significant impact on humanity.

 

A clock is awarded to Jamie Olson who had the most timely research topic.

 

For the junior division project with the best use of graphs, a caribiner keychain goes to Zane Pharris.

 

For doing research that draws from the most diverse population, an ID lanyard goes to Jakobi Hibbert.

 

For doing research with a significant industry application, a UW Outreach School baseball cap goes to Landon Fuller.

 

A UW Outreach School mug is given to the student who demonstrated the best attitude toward research obstacles or problems. This award goes to Anna Savage.

 

A drawstring bag goes to a student who encountered the most surprising or unexpected results. This award goes to Fiachra Rottinghaus.

 

For a project that had the best match between research question and methods, a UW keychain is awarded to Cooper Watson.

 

A UW Libraries bag and magnetic clip goes to Cindy Perez for the most coherent research summary.

 

A zippered notebook goes to a student who’s selected a research topic with at least a 5-year potential for data collection and analysis. This award goes to Marilissa Chavarria.

 

Soup mugs go to three students whose research demonstrates the most collaborative potential. These students are Ahlena Islam, Woodrow Gamboa, and Bailey Lacey.

 


 

2016 WYOMING STATE SCIENCE FAIR SCHEDULE (TENTATIVE) – University of Wyoming Campus 

Sunday March 6, 2016 

3:00 pm – 8:00 pm           Student check-in, project set-up, and display & safety checks – Wyoming Union 

3:00 pm – 8:00 pm           Teacher check-in for tours and Pizza & Planetarium Shows – Wyoming Union 

4:00 pm – 9:00 pm           Pizza & Planetarium Shows: 

                                              Pizza & Demonstrations at 5 pm, 6 pm and 7 pm

                                                                           Planetarium Shows & Telescope Viewing at 4 pm, 5 pm, 6 pm, 7 pm and 8 pm 

8:00 pm – 10:00 pm         Preliminary Judging (Exhibit hall closed to Students/Teachers/Public)

 

Monday March 7, 2016 **Exhibit hall closed to Students/Teachers/Public unless otherwise noted** 

8:00 – 8:30 a.m.                 Student Welcome Ceremony – Arts & Sciences Auditorium 

8:30 am – 8:45 am            Students organize for Tour #1 - Arts & Sciences      Auditorium 

8:45 am – 9:30 am            Tour #1 

9:30 – 9:45 am                 Students organize for Tour #2 - Arts & Sciences Auditorium 

9:45 am – 10:30 am          Tour #2 

10:45 am – 12:15 pm       Lunch for Senior Division students (on your own) 

10:45 am – 1:00 pm         Lunch for Junior Division students (on your own) 

12:15 pm – 5:00 pm         Senior Division Interview Judging (Students only in exhibit hall– Wyoming Union Ballroom and Family Room 

1:00 pm – 5:00 pm           Junior Division Interview Judging (Students only in exhibit hall – Wyoming Union Ballroom and Family Room 

1:00 pm – 4:00 pm           WSTA Meeting – Education Building Rm. 117 

5:30 pm – 8:00 pm           Public viewing of projects (Exhibit hall open to Students/Teachers/Public) 

5:30 pm – 7:30 pm           Science Fair Banquet (by reservation) – UW Conference Center

 

Tuesday March 8, 2016 

7:00 am – noon                 Public viewing of projects – Wyoming Union Ballroom and Family Room 

9:00 am -- noon                                Awards Ceremony – Arts & Sciences Auditorium 

10:30 am – 11:00 am       Special Speaker/Bathroom Break – Arts & Sciences Auditorium 

Noon  – 1:30 pm               Project tear down – Wyoming Union Ballroom and Family Room 

1:00 – 1:45 pm                   ISEF Finalists Meeting (mandatory for finalists) 

2:00 pm                                UW Union Closed  

For parking information visit http://www.uwyo.edu/tps/ .  Parking options include free parking for buses ( http://www.uwyo.edu/tps/_files/mapfiles/parkingmap.pdf ), and day permits or pay-by-hour parking for cars. 

 

This registration packet contains important information about Display & Safety Regulations and hotel accommodations. -- WSSF 2016 Registration Packet-Final.pdf .  ***Thank you to all who met the February 20, 2016 registration deadline.***

 


 

Welcome to the new Wyoming State Science Fair website!  This is the primary location for important fair information such as registration, event schedule, rules, etc.

 Scroll down for information about the new director, and additional essay and logo contests. To get the most out of this site, be sure to also visit the Student's and Teacher's tabs, and the Fair & Register drop down meues at the top of the page.

 


 

From the Coordinator's Desk

Plans for the 2016 Wyoming State Science Fair are coming together.  The bar is set high.  Let’s all work to meet the challenge and have a great time doing it.  You can help:

-- Encourage students, especially 9th-12 graders, to do science research.

-- Learn the Intel ISEF guidelines and help students follow them.

-- Publicize the science fair and associated contests by making window or bulletin board displays (write me to request posters and other promotional materials) and sharing Wyoming Science-Fair Facebook posts.

-- Attend public science lectures and read/discuss science literature with your children or students, or find someone who can.

 

-- Stay informed by frequently visiting the Wyoming State Science Fair website (https://wy.zfairs.com) and Facebook page.

-- Review student paperwork and submit it on time.

-- Read the latest issue of the the Wyoming State Science Fair Quarter Note Newsletter for important fair reminders and changes.  QuarterNotev1i3.pdf

 

~ Erin Stoesz

Coordinator's Vision:

"Last year the WSSF saw entries from ~370 students and had more than 600 students
participate around the state.  My vision for 2016 is to continue to increase participation (especially in the Senior Division) in WSSF and improve the overall quality of student research by promoting and using existing science experiences as a springboard for student innovation."

 


 

Check out the Wyoming State Science Fair Start of the Semester Note to Teachers, Mentors & Parents (Wyoming State Science Fair Letter.V3.pdf) to learn about: 

Smile entering student science, technology, engineering and math (STEM) research at local, district and regional science fairs.

Smile 14 new categories at the 2016 Wyoming State Science Fair (WSSF).

Smile cash prizes for 1st, 2nd and 3rd places in all Jr. and Sr. Division categories at the WSSF.

Smile required rules, guidelines and forms for all student STEM research.

Smile 2 new contests for K-12 grades.

  


 

Wyoming State Science Fair 2016 will be March 6-8, 2016 in Laramie, WY. 

Mark your calendars now and start those great research projects!

 The Wyoming State Science Fair (WSSF) provides a forum for Wyoming student scientists to share their research.  The State Science Fair encourages Wyoming students in grades 6-12 to plan, organize, investigate, prepare and present research of their interest.  Participation in the Wyoming State Science Fair engages students in real-life science, technology, engineering and math (STEM) experiences, and it facilitates personal interraction with STEM professionals from Wyoming and the region. Students may receive awards, scholarships and recognition. The top young scientists, mathematicians or engineers may earn the opportunity to represent Wyoming at the Intel International Science and Engineering Fair (ISEF), the largest pre-college celebration of science, in May.


 

WSSF 2016 Logo Contest & Haliburton Energy in the West Essay Contest

Thanks to all who submitted entries for these two contests!  Results will be announced during the Wyoming State Science Fair March 6-8, 2016.

 The winning logo design will be featured on the Wyoming State Science Fair 2016 T-shirt, and the winners of the top three designs will be recognized at the Wyoming State Science Fair March 6-8, 2016 in Laramie, WY.  


The Wyoming State Science Fair is only 2 weeks away ... that is plenty of time for students to find and fix those pesky typos, remove abstracts and acknowledgements/endorsements from displays, and credit all photographs.  Check out the details below.

 

Wyoming State Science Fair Display & Safety Regulations:  Make Sure Your Project Complies

Adherence to these display and safety regulations is critical to protect competitors, judges and the public, and to provide a fair judging process.

DISPLAY BOARD

1)      Displays must not exceed the maximum size (including poster support mechanisms): 30 inches deep (front to back); 48 inches wide (side to side); 108 inches tall (floor to top including table).

2)      Displays must reflect the work conducted by the student competitor, and only the current year’s work may be summarized on the display board.

ITEMS NOT ALLOWED AT PROJECT

1)      Living organisms, including plants

2)      Soil, sand, rock, cement or waste samples even if permanently encased in acrylic

3)      Taxidermy specimens or parts

4)      Preserved vertebrate or invertebrate animals

5)      Human or animal food

6)      Human/animal parts or body fluids (Ex., blood or urine)

7)      Living, dead or preserved plant materials in the raw or un-manufactured state

8)      Laboratory/household chemicals including water

9)      Poisons, drugs, controlled substances, hazardous substances or devices (Ex., firearms, weapons, ammunition, reloading devices and lasers), dry ice or other sublimating solids.

10)   3D printers

11)   Sharp items (Ex., syringes, needles, pipettes,  knives)

12)   Flames or highly flammable materials

13)   Batteries with open-top cells or wet cells

14)   Glass or glass objects (computer screens are okay)

15)   Awards, CDs, business cards, jump drives, brochures, endorsements, addresses (mailing or e-mail), QR codes, phone or fax numbers

16)   Empty tanks that contained combustible liquids or gases unless professionally cleaned and documentation is provided

17)   Active internet or e-mail connections

18)   Abstracts on the vertical display board.  (Abstracts may be given to judges or the public.)

19)   Photos or visual representations depicting vertebrate animals in surgical techniques, dissections, necropsies or other lab procedures, improper housing conditions, or stressful situations, etc.

20)   Class III and IV lasers

21)   Any apparatus or device deemed unsafe by the display and safety committee (Ex., vacuum tubes, ray-generating devices, pressurized tanks, apparatuses that my produce burns, apparatuses with unshielded moving parts)

22)   Exposed or live circuits over 36 volts

SPECIAL NOTES ABOUT PHOTOGRAPHS

1)      Photographs of the finalist are allowed.

2)      Photos of anyone other than the finalist must be accompanied by a photo release signed by the subject and parent (if subject is under age 18).  Photo release forms should be in a notebook and available upon request.

3)      All photos (including those used as background images) must have a credit line of origin.  Sample credit lines may be the following: “Photograph taken by student competitor.”, or “Image/Chart/Graph/Table taken from ____________.”. If all images were taken/created by the student competitor or are from the same source, a single credit line prominently and vertically displayed is sufficient.


 

 

Students, we want you to have every opportunity to succeed with your science research and do well in competition.  To help, we are giving you a 'preview' of the judging criteria.  

 

Judging Criteria for Wyoming State Science Fair

(taken from https://student.societyforscience.org/judging-criteria-intel-isef)

 

The following evaluation criteria are used for judging at the Wyoming State Science Fair.  These criteria are the same as those used at the Intel ISEF.

As shown below, science and engineering have different criteria, each with five sections as well as suggested scoring for each section. Each section includes key items to consider for evaluation both before and after the interview. 

 Students are encouraged to design their posters in a clear and informative manner to allow pre-interview evaluation and to enable the interview to become an in-depth discussion. Judges should examine the student notebook and, if present, any special forms such as Form 1C (Regulated Research Institution/Industrial Setting) and Form 7 (Continuation of Projects).  Considerable emphasis is placed on two areas:  Creativity and Presentation, especially the Interview section, and are discussed in more detail below.

Creativity:   A creative project demonstrates imagination and inventiveness.  Such projects often offer different perspectives that open up new possibilities or new alternatives.  Judges should place emphasis on research outcomes in evaluating creativity. 

Presentation/Interview:  The interview provides the opportunity to interact with the finalists and evaluate their understanding of the project’s basic science, interpretation and limitations of the results and conclusions.  

  • If the project was done at a research or industrial facility, the judge should determine the degree of independence of the finalist in conducting the project, which is documented on Form 1C.
  • If the project was completed at home or in a school laboratory, the judge should determine if the finalist received any mentoring or professional guidance. 
  • If the project is a multi-year effort, the interview should focus ONLY on the current year’s work.  Judges should review the project’s abstract and Form 7 (Intel ISEF Continuation Projects) to clarify what progress was completed this year. 
  • Please note that both team and individual projects are judged together, and projects should be judged only on the basis of their quality.  However, all team members should demonstrate significant contributions to and an understanding of the project.

 

Judging Criteria for Science Projects

I.  Research Question 

  • clear and focused purpose
  • identifies contribution to field of study
  • testable using scientific methods

II.  Design and Methodology 

  • well designed plan and data collection methods
  • variables and controls defined, appropriate and complete  

III.  Execution:   Data Collection, Analysis and Interpretation

  • systematic data collection and analysis
  • reproducibility of results
  • appropriate application of mathematical and statistical methods
  • sufficient data collected to support interpretation and  conclusions

IV.  Creativity 

  • project demonstrates significant creativity in one or more of the above criteria

V.    Presentation  

   a. Poster

  • logical organization of material
  • clarity of graphics and legends
  • supporting documentation displayed

   b. Interview

  • clear, concise, thoughtful responses to questions
  • understanding of basic science relevant to project
  • understanding interpretation and limitations of results and conclusions
  • degree of independence in conducting project
  • recognition of potential impact in science, society and/or economics
  • quality of ideas for further research
  • for team projects, contributions to and understanding of project by all members

 

Judging Criteria for Engineering Projects

I. Research Problem

  • description of a practical need or problem to be solved
  • definition of criteria for proposed solution
  • explanation of constraints

II.  Design and Methodology

  • exploration of alternatives to answer need or problem
  • identification of a solution
  • development of a prototype/model

III.  Execution:  Construction and Testing

  • prototype demonstrates intended design
  • prototype has been tested in multiple conditions/trials
  • prototype demonstrates engineering skill and completeness

IV.  Creativity 

  • project demonstrates significant creativity in one or more of the above criteria

V.    Presentation 

   a. Poster

  • logical organization of material
  • clarity of graphics and legends
  • supporting documentation displayed

   b. Interview

  • clear, concise, thoughtful responses to questions
  • understanding of basic science relevant to project
  • understanding interpretation and limitations of results and conclusions
  • degree of independence in conducting project
  • recognition of potential impact in science, society and/or economics
  • quality of ideas for further research
  • for team projects, contributions to and understanding of project by all members

 


 

Students, we are thrilled that you are participating in the Wyoming State Science fair this year!  Your participation means that you successfully competed at a regional fair in Wyoming and were selected to advance to this next level of competition.  At the Wyoming State Science Fair you will join other regional winners in the opportunity to share your research with University and community professionals and experts within the various categories.

Congratulations & Do Well!

 

 

 

Teachers, thank you for dedicating your time and talent to support student science, technology, engineering and math (STEM) research in Wyoming. 

 

Please use this page as a source for resources to help you mentor students toward successfull science fair projects.  Scroll down to find links to our archived Wyoming State Science Fair Quarter Note Newsletters, helpful handouts, and more. 

We are here to help you, so don't be shy about asking for more information or resources if you don't see them here.  Write to wyostatefair@gmail.com.

 

 


 The Wyoming State Science Fair is only 2 weeks away ... that is plenty of time for students to find and fix those pesky typos, remove abstracts and acknowledgements/endorsements from displays, and credit all photographs.  Check out the details below.

Display & Safety Information for ALL Displays at the Wyoming State Science Fair

Adherence to these display and safety regulations is critical to protect competitors, judges and the public, and to provide a fair judging process.

DISPLAY BOARD

1)      Displays must not exceed the maximum size (including poster support mechanisms): 30 inches deep (front to back); 48 inches wide (side to side); 108 inches tall (floor to top including table).

2)      Displays must reflect the work conducted by the student competitor, and only the current year’s work may be summarized on the display board.

ITEMS NOT ALLOWED AT PROJECT

1)      Living organisms, including plants

2)      Soil, sand, rock, cement or waste samples even if permanently encased in acrylic

3)      Taxidermy specimens or parts

4)      Preserved vertebrate or invertebrate animals

5)      Human or animal food

6)      Human/animal parts or body fluids (Ex., blood or urine)

7)      Living, dead or preserved plant materials in the raw or un-manufactured state

8)      Laboratory/household chemicals including water

9)      Poisons, drugs, controlled substances, hazardous substances or devices (Ex., firearms, weapons, ammunition, reloading devices and lasers), dry ice or other sublimating solids.

10)   3D printers

11)   Sharp items (Ex., syringes, needles, pipettes,  knives)

12)   Flames or highly flammable materials

13)   Batteries with open-top cells or wet cells

14)   Glass or glass objects (computer screens are okay)

15)   Awards, CDs, business cards, jump drives, brochures, endorsements, addresses (mailing or e-mail), QR codes, phone or fax numbers

16)   Empty tanks that contained combustible liquids or gases unless professionally cleaned and documentation is provided

17)   Active internet or e-mail connections

18)   Abstracts on the vertical display board.  (Abstracts may be given to judges or the public.)

19)   Photos or visual representations depicting vertebrate animals in surgical techniques, dissections, necropsies or other lab procedures, improper housing conditions, or stressful situations, etc.

20)   Class III and IV lasers

21)   Any apparatus or device deemed unsafe by the display and safety committee (Ex., vacuum tubes, ray-generating devices, pressurized tanks, apparatuses that my produce burns, apparatuses with unshielded moving parts)

22)   Exposed or live circuits over 36 volts

SPECIAL NOTES ABOUT PHOTOGRAPHS

1)      Photographs of the finalist are allowed.

2)      Photos of anyone other than the finalist must be accompanied by a photo release signed by the subject and parent (if subject is under age 18).  Photo release forms should be in a notebook and available upon request.

3)      All photos (including those used as background images) must have a credit line of origin.  Sample credit lines may be the following: “Photograph taken by student competitor.”, or “Image/Chart/Graph/Table taken from ____________.”. If all images were taken/created by the student competitor or are from the same source, a single credit line prominently and vertically displayed is sufficient.

 


 

Important Changes and Reminders for Wyoming State Science Fair 2016

 

There are 10 IMPORTANT changes and reminders for the 2016 Wyoming State Science Fair:

1) Registration and check-in is Sunday March 6, 2016 from 3-8pm only.

2) We will have extended public viewing times for posters: Monday evening (with students) and Tuesday morning (without students). All posters will stay on display until after the Awards Ceremony.

3) Photos of winning research displays will be shown during the Awards Ceremony. Submit photos as  high resolution jpgs with your registration.

4) Up to 40 Jr. and 20 Sr. division projects from each regional fair will qualify for the Wyoming State Science Fair.— Send us your best work!

5) All student research will be reviewed by the SRC/IRB and project displays checked by a Display and Safety Committee prior to the start of judging.  Make sure your paperwork is completed accurately and submitted no later than Feb. 20, 2016.  If your students needs pre-approval, contact your local SRC/IRB or the state coordinator (wyostatefair@gmail.com).

6) Projects will have 4 feet of table display space. If you have the research, utilize the space (see ISEF Guidelines pg. 23 for display size specifications).

7) 1st, 2nd and 3rd place awards will be given in all categories in both Jr. and Sr. divisions. You must be present to receive awards.

8) Additional special awards will be given throughout the fair. You must be present to receive awards.

9) ISEF Finalists must attend a required meeting following the Awards Ceremony on Tuesday.

10) You are invited to enjoy a new robotics demonstration in addition to Monday morning lab tours and the Pizza & Planetarium event Sunday night.

 

BE WYOMING’S BEST

It is a privilege to compete at WSSF. We are looking forward to seeing you in  Laramie, WY March 6-8, 2016.


 

Wyoming State Science Fair 2016 will be March 6-8, 2016 in Laramie, WY.

 Mark your calendars now and start those great research projects!

 

Students must compete at and qualify from a Regional Fair

to compete at the Wyoming State Science Fair 2016. 

 

The Wyoming State Science Fair (WSSF) provides a forum for Wyoming student scientists to share their research.  The State Science Fair encourages Wyoming students in grades 6-12 to plan, organize, investigate, prepare and present research of their interest.  Participation in the Wyoming State Science Fair engages students in real-life science, technology, engineering and math (STEM) experiences, and it facilitates personal interraction with STEM professionals from Wyoming and the region. Students may receive awards, scholarships and recognition. The top young scientists, mathematicians or engineers may earn the opportunity to represent Wyoming at the Intel International Science and Engineering Fair (ISEF), the largest pre-college celebration of science, in May.

 


 WSSF 2016 Logo Contest & Haliburton Energy in the West Essay Contest

Thanks to all who submitted entries for these two contests!  Results will be announced during the Wyoming State Science Fair March 6-8, 2016.

 The winning logo design will be featured on the Wyoming State Science Fair 2016 T-shirt, and the winners of the top three designs will be recognized at the Wyoming State Science Fair March 6-8, 2016 in Laramie, WY.  


 

WSSF Quarter Note Newsletters:

Volume 1, Holiday Edition, Dec 2015                       QuarterNoteHolidayAwardsEdition-1.pdf

Volume 1, Issue 3, Nov 2015                                 QuarterNotev1i3.pdf

Volume 1, Issue 2, Aug 2015                                 QuarterNotev1i2.pdf                     

Volume 1, Issue 1, May 2015                                 QuarterNotev1i1.pdf

 

 

The Wyoming State Science Fair is now recruiting judges!

(Wyoming State Science Fair Judges Recruitment Letter.pdf)

January 7, 2016

The Wyoming State Science Fair is sponsored by the University of Wyoming Science and Mathematics Teaching Center.  This event will be held on the University of Wyoming Campus March 6-8, 2016.  Judging will take place on Monday March 7,2016.  This is an excellent chance to get an early start recruiting enthusiastic students.

I am currently recruiting judges for the Wyoming State Science Fair.  There are 14 categories with a Jr. (6th-8th grade) and Sr. (9th-12th grade) division in each.  Our goal is to have a minimum of three judges for each category and division – 84 total category judges. Category judges will select recipients of 1st, 2nd, and 3rd place awards in each category and division.

The critical time commitment for a category judge is to be available for at least 3 hours on Monday March 7, 2016 between 12:15 and 5 pm to interview the students at their displays.  The interview process of the competition is usually one of the most exciting and rewarding experiences for students and judges alike.  Category judges may also view project displays without the students present on Sunday March 6, 2016 after 8 pm and Monday March 7, 2016 between 9 am and noon. There are also many special awards that can be judged in a shorter time period throughout the day. 

Please put the word out to your department faculty and graduate students that we are now actively seeking judges.  If interested in volunteering as a judge, please respond to me directly no later than January 25, 2016.  Please include in your response, the category and division or special award you would prefer to judge and your contact information. 

Please do not hesitate to call or write if you have any questions or concerns. 

Thank you,

Erin Stoesz

Wyoming State Science Fair Coordinator

 

JUDGING SCHEDULE – 2016 WYOMING STATE SCIENCE FAIR

Sunday March 6, 2016

8:00 p.m.                             Exhibit hall open for optional preview of student exhibits (students not present)

Monday March 7, 2016

8:00 – 8:30 a.m.                 Judges registration – Wyoming Union Senate Chambers

8:30 -- 9:00 a.m.                 Judges orientation meeting for category award judges (recommended, especially for1st time judges) – Wyoming Union Senate Chambers

9:00 a.m. – noon                Judges initial review of projects without students (recommended) – Wyoming Union Ballroom and Family Room

12:15 p.m. – 5:00 p.m.        Student interviews by judges (students remain at their displays) – Wyoming Union Ballroom and Family Room

**If unable to attend the morning registration/orientation, please check in at the Judging Table in the Senate Chambers when you arrive.

 

Wyoming State Science Fair Coordinator’s 2016 Vision:

“To continue to increase participation (especially in the Senior Division) in science fairs across Wyoming and improve the overall quality of student research by promoting and using existing science experiences as a springboard for student innovation.”

 

2016 Wyoming State Science Fair Categories

(Adapted from the ISEF rules.)

Animal Sciences - This category includes all aspects of animals and animal life, animal life cycles, and animal interactions with one another or with their environment. Examples of investigations included in this category would involve the study of the structure, physiology, development, and classification of animals, animal ecology, animal husbandry, entomology, ichthyology, ornithology, and herpetology, as well as the study of animals at the cellular and molecular level which would include cytology, histology, and cellular physiology.  

Behavioral & Social Sciences - The science or study of the thought processes and behavior of humans and other animals in their interactions with the environment studied through observational and experimental methods.

Biochemistry/Cellular & Molecular Biology/Bioinformatics & Computational Biology – 1) Biochemistry: The study of the chemical basis of processes occurring in living organisms, including the processes by which these substances enter into, or are formed in, the organisms and react with each other and the environment; 2) Cellular & Molecular Biology: This is an interdisciplinary field that studies the structure, function, intracellular pathways, and formation of cells. Studies involve understanding life and cellular processes specifically at the molecular level; 3) Bioinformatics & Computational Biology: Studies that primarily focus on the discipline and techniques of computer science and mathematics as they relate to biological systems. This includes the development and application of data-analytical and theoretical methods, mathematical modeling and computational simulation techniques to the study of biological, behavior, and social systems.

Biomedical & Health Sciences - This category focuses on studies specifically designed to address issues of human health and disease. It includes studies on the diagnosis, treatment, prevention or epidemiology of disease and other damage to the human body or mental systems. Includes studies of normal functioning and may investigate internal as well as external factors such as feedback mechanisms, stress or environmental impact on human health and disease.

Chemistry - Studies exploring the science of the composition, structure, properties, and reactions of matter not involving biochemical systems.

Earth & Environmental Sciences - Studies of the environment and its effect on organisms/systems, including investigations of biological processes such as growth and life span, as well as studies of Earth systems and their evolution. This category includes atmospheric science, climate science, environmental effects on ecosystems, geosciences, and water science.

Energy & Transportation – 1) Chemical Energy: Studies involving biological and chemical processes of renewable energy sources, clean transport, and alternative fuels; and 2) Physical Energy: Studies of renewable energy structures/processes including energy production and efficiency.

Engineering Design & Innovation - Studies that focus on the science and engineering that involve movement or structure.  The movement can be by the apparatus or the movement can affect the apparatus. This category may include aerospace and aeronautical engineering, civil engineering, computational mechanics, control theory, ground vehicle systems, industrial engineering-processing, mechanical engineering, and naval systems.

Environmental Management - Studies that engineer or develop processes and infrastructure to solve environmental problems in the supply of water, the disposal of waste, or the control of pollution.  This category may include bioremediation, land reclamation, pollution control, recycling and waste management, and water resources management.

Materials & Consumer Sciences - The study of the characteristics and uses of various materials with improvements to their design which may add to their advanced engineering performance. This category may include biomaterials, ceramic and glasses, composite materials, computation and theory, nanomaterials, and polymers.

Microbiology - The study of micro-organisms, including bacteria, viruses, fungi, prokaryotes, and simple eukaryotes as well as antimicrobial and antibiotic substances.

Physics/Astronomy/Planetary Sciences - Physics is the science of matter and energy and of interactions between the two. Astronomy is the study of anything in the universe beyond the Earth.

Plant Sciences - Studies of plants and how they live, including structure, physiology, development, and classification. Includes plant cultivation, development, ecology, genetics and plant breeding, pathology, physiology, systematics and evolution.

Robotics/Computer/Mathematical Sciences – 1) Embedded Systems: Studies involving electrical systems in which information is conveyed via signals and waveforms for purposes of enhancing communications, control and/or sensing; 2) Robotics & Intelligent Machines: Studies in which the use of machine intelligence is paramount to reducing the reliance on human intervention; 3) Systems Software: The study or development of software, information processes or methodologies to demonstrate, analyze, or control a process/solution; and 4) Mathematics: The study of the measurement, properties, and relationships of quantities and sets, using numbers and symbols. The deductive study of numbers, geometry, and various abstract constructs, or structures. 

2016 Wyoming State Science Fair Special Awards

American Psychological Association Special Award

ASM Materials Education Foundation Special Award

Arizona State University Rob and Melanie Walton Sustainability Solutions Initiative Special Award

Mu Alpha Theta Special Award

Ricoh Sustainable Development Special Award

Society for In Vitro Biology Special Award

U.S. Metric Association Special Award

Yale Science & Engineering Association Special Award

Genius (Global Environment Issues) Olympiad Awards

NASA Earth System Science Special Award

Login




Create Account


4.1.6894.21950
Powered by: ZFairs.com | Privacy | Terms of Use
JavaScript is required to run this site. Please enable your browser to run JavaScript.